VUR YAĞMALA YENİDEN

Projeye Başlarken

Bildiğiniz gibi bundan yıllar yıllar önce yaptığımız bir projeyi yeniden yeni bir tasarımla hayata geçirmeye karar verdik. Bunun sebeplerinden ilki, üstünden yıllar geçmesine rağmen oyunun düğüm noktalarının hala can sıkıcı şekilde canlı olması daha da fenası o vakit kapımıza dayanan tüm düğümlerin şu anda evimizin içinde ve kördüğüme dönüşmüş  olması. Bir başka sebep, ilk versiyonda projenin bizi çok etkilemesi ve hatıralarımızda çok net olması… Bir başka sebep projenin Bursa’da nasıl bir etki yaratacağını merak etmem. Neresinden bakarsanız bakın “Vur, Yağmala, Yeniden” başlangıcından itibaren deneysel bir projedir.
2008’de  Ravenhill, Fringe için bu projeyi çalışıyordu. 18 kısa oyun;  biri radyo tiyatrosu. Ravenhill taslaklarını hazırlamış Edinburgh’ta her gün bir oyun okuması yapılacak, geceden de ertesi günün oyununu yazacaktı. Fakat gelmeden kısa bir süre önce Ravenhill bir epilepsi krizi geçiriyor ve aklındaki hikayeleri unutuyor. Edinburgh’ta oyunlarını tamamladı Ravenhill… orada oyunlardan çok etkilendiğimiz üzerine konuştuk kendisiyle. Oyunlar Londra’da o sezon ortak prodüksiyon olarak sahnelendi. Şehrin farklı mekanlarında, Royal Court, National Theatre sanırım Gate theatre…
Ravenhill’le oyunların sahnelenmesi sırasında tekrar buluştuk. Oyunları yapmak istediğimi söylediğimde çok heyecanlandı. İstanbul’da prodüksiyon için çalışmaya başladık. 2010’da Bilsar binasında sahnelendi. Mekan sadece bu oyun için tasarlandı. Sahneleme bir sezon boyu sürdü. Bittiğinde de 10 saatlik büyük oyun seyirciyle buluştu. Ravenhill geldi, seyretti, seyirciyle sohbet etti.
Bursa’da “Vur/Yağmala/Yeniden” projesi yine bizim için yeni bir deneysel proje. 5 yönetmenin, 5 konuk oyuncunun desteğiyle şekil alacak epik bir tiyatro şaheseri. Mekan, metin, oyunculuk, reji, zaman konusunda herkes için özel bir tecrübe olarak akılda kalmasını diliyorum.
Murat Daltaban
2021
“Vur/Yağmala/Yeniden” kısa oyunlardan oluşan bir epik döngüdür. Bu biçimde yazmaya yöneldim çünkü çağdaş tiyatro seyircisinde birbiriyle çelişkili iki ihtiyaç olduğunu gözlemledim. Bizi hala Orestes, Kayıp Cennet ya da Shakespeare’in tarihsel oyunlarındaki epik anlatıma çeken bir şeyler var. Bununla birlikte manşetler çağı çocukları olarak, etrafımızdaki bir çok ekrandan, bir kaç saniyede hikaye ve bilgileri hemen algılayabiliyoruz. Mobil telefonlarımız sayesinde, yaşamımız içinde sürekli ve değişken sesler ve görüntüler var. Megayı ve mikroyu, ‘çok’u ve ‘az’ı hayatımızın içinde aynı anda arzuluyoruz.
İnsanlığın, gezegenimizin her köşesine kendi özgürlük ve demokrasi tanımlarını yerleştirmek arzusunu keşfederkenki büyük resmini, küçük parçalarla oluşturmayı seçtim. Her bir parçaya epik hikayelerin isimlerini vermeyi tercih ettim.
Mark RAVENHILL
Nisan 2008
VUR,
YAĞMALA,
YENİDEN
Yazan: MARK RAVENHILL
Çeviren: AYBERK ERKAY
Yönetmenler:
MERT ÖNER
MELİSA İCLAL YAMANARDA
EBRU NİHAN CELKAN
GÜLHAN KADİM
DOĞU AKAL
Oyunlar:
DÜN BİR OLAY MEYDANA GELDİ
KAYIP CENNET
CENNET YENİDEN
KORKU VE SEFALET
SAVAŞ VE BARIŞ
DÜNYALAR SAVAŞI
TAHAMMÜLSÜZLÜK
ÂŞIK KADINLAR
TROYALI KADINLAR
AŞK (AMA BİR YERE KADAR)
TANRILARIN ŞAFAĞI
ANA
SUÇ VE CEZA
BİR ULUSUN DOĞUŞU
ODYSSEİA
MİKADO
KIYAMET SAVAŞI

Nilüfer Kent Tiyatrosu