Kentin tiyatrosu

Nilüfer Kent Tiyatrosu

2014 yılında Murat Karasu’nun rejisini yaptığı Dario Fo’nun Ödenmeyecek Ödemiyoruz oyunu ile prodüksiyon tiyatrosunu yapmaya başlayan Nilüfer Tiyatro ilerleyen yıllarda seyircinin de artan ilgisiyle, yerleşik tiyatrosunu açmış ve kurumsal bir kimlik kazanmıştır. O günden bu yana düzenli olarak her hafta perde açan tiyatromuz kısa zaman içerisinde, ülkemizde rüştünü ispat etmiş bir kurum tiyatrosu haline geldi. Yerli-yabancı önemli metinleri, mesleğinde başarılı olmuş yönetmen ve oyuncularla buluşturup seyircisine ulaştı.

2017 yılında gerçekleştirdiği sınavla oluşturduğu genç kadrosu ve yeni yönetim şekliyle kabuk değiştirdi ve o zamana kadar Nilüfer Tiyatro adıyla anılan tiyatromuz NİLÜFER KENT TİYATROSU adıyla halen çalışmalarına devam ediyor. Tüm kadrosuna söz hakkı vererek yatay hiyerarşik bir düzen oluşturmaya karar verdi: Tüm kararların demokratik bir anlayışla ve oy birliği ile alındığı, içinde tüm tiyatro çalışanlarının yer aldığı Genel Kurul entelektüel ve teknik tüm konularda birlikte karar almaya başladı. Genel Kurul yürütmeyi sağlamak amacıyla bir yönetim kurulu seçiyor ve en yüksek oyu alan iki kişiden biri iki yıllığına müdür olarak atanıyor. Müdürlük en fazla iki dönem yapılabiliyor ve böylece tüm çalışanlar süreç içerisinde aynı zamanda yürütmede yer alabiliyor.

Tiyatronun evrimini önemsiyor yeni fikir ve projeler üretmek için çalışıyoruz. Ülkemizde çok örneği olmayan açık biçim deneme sahnemizi ( Ayşe Selen Deneme Sahnesi ) bu sezon ekibimizin içinden, oyunculuğun yanı sıra kendisini yönetmenlik alanında da geliştirmek isteyen arkadaşlarımız tarafından yönetilmiş iki yeni oyunla açıyoruz. Tiyatronun her alanında kendini geliştirmeye yönelik hedefleri olan tiyatromuzda, bu hedefler doğrultusunda atölyeler düzenliyoruz.

Geçtiğimiz yıla kadar iki yılda bir, bu yıl itibari ile de her sene olmasını planladığımız ve Mart 2018’de altıncısını düzenlediğimiz Nilüfer Tiyatro Festivali ile yalnız Türkiye’de değil; dünya çapında ilgi görmüş oyunları kentimize davet ederek onları ağırlıyoruz. Bu ekipleri festival boyunca kendi seyircimiz ve ülkenin her yanından festivali takip etmek isteyen seyirciler ile buluşturuyoruz. Bu sayede kendimiz de birçok eğitmen, usta ve meslektaşlarımızla tanışıyor, birlikte deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Nilüfer Kent Tiyatrosu olarak seyirci ile buluşmanın yollarını araştırmaya devam ediyoruz. Sokaktaki enerjiyi hissediyor ve bunu merak ediyoruz. Her ne kadar yerleşik bir tiyatro olsak da insanlarla iletişimin farklı yollarını da arayan bir ekibiz. Ve biliyoruz ki; hepimiz aynı dilde gülüyoruz.

Nilufer Belediyesi Kent Tiyatrosu ©