Yönetmen

Ebru Kara

Tiyatroya 1990 yılında İzmir Devlet Tiyatrosu’nda kursiyer olarak başladı. 1996 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı-Oyunculuk Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir sezon Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Ergin Orbey’in asistanlığını yaptı. 1997 yılında İzmit Şehir Tiyatrosu’nun açtığı sınavı kazandı. 2001 yılına kadar bu tiyatroda oyuncu, yönetmen olarak çalıştı ve idari kadroda görevler aldı. 2001 yılında çalıştığı kurumdan istifa edip Fransa’ya yerleşti. Kendi tiyatro grubu Compagnie Ici L’ombre’yi kurdu. 2002 yılında Fransa Dış İşleri Bakanlığı’nın “Dünya Sanatçıları” projesine kabul edildi. Bu proje kapsamında 2002-2006 yılları arasında Etiyopya, Yemen, Cibuti’de oyunlar sahneledi, workshoplar düzenledi. Halen Türkiye ve Fransa arasında oyunculuk, yönetmenlik ve eğitmenlik çalışmalarına devam etmekte, ayrıca oyun çevirileri yapmaktadır.

Oyuna Dair

Her şey bir hayal ile başlar. Unutmayalım ki insan hayalleri ile vardır. Ve hayalleri kadar… Hayaller geleceğimizin hammaddesidir. Geleceğimizi kurduğumuz yolda bize çocuk yüreklerimiz eşlik eder. Çünkü çocukluğumuz en güzel gerçeğimizdir. Son olarak, yine her zamanki gibi, bu oyun Aden’e. Yani cennete. Kalbinin cennetini açmasını bilen herkese… Hepinize iyi seyirler…

 
Yazar

Arıstıde Chrıstıan Charpentıer

1928 yılında doğan yazar, eğitimini İngiliz dili ve edebiyatı alanında yapmıştır. Glasgow (İngiltere) Üniversitesi’nde doçent olarak çalışan yazar, birçok okulda profesörlük yaptıktan ve Paris’te bulunan İngiliz Kültür Enstitüsü’nde yönetici olarak çalıştıktan sonra, uzun süre Fransa Kültür Bakanlığı Kültür Servisleri Yüksek Kurulu’nda Tiyatrolar Dairesi’ni yönetmiştir. Bütün bu başarılı idari görevler sırasında yazmayı sürdüren Charpentier’nin eserleri Fransız radyolarında, televizyon kanallarında ve tiyatrolarında temsil edilmiştir. Sacha Pitoeff, Bernard Giraudeau, María Casarés ve Jean Philippe Puymartin gibi Comedie Française Tiyatrosu’nun büyük oyuncuları bu oyunlarda rol almışlardır. Charpentier’nin radyofonik piyesler, komediler, Aquitainell Alineor gibi tarihi kişiler üzerine yazılmış tarihi eserleri, Gezgin Kozmonot gibi macera ve senaryoları bulunmaktadır. Yazarın eserleri Japon, Rumen, Yunan, Alman, İngiliz, İspanyol ve Felemenk dillerine çevrilmiş ve bu ülkelerin radyo, televizyon ve tiyatrolarında temsil edilmiştir. Sihirli Keman, kendi dalında dünyada en çok temsil edilen yapıt olmuştur.