Yönetmen

Güray Dinçol

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki lisansının ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde Tiyatro yüksek lisansının ardından Norveç Rosegarden Theatre’da Giovanni Fusetti’den fiziksel tiyatro ve clown eğitimi aldı. 2008-2009 sezonunda Santral istanbul – Paris Fratellini Academy ortaklığıyla düzenlenen sirk ve sokak sanatları atölyelerinde joggling, akrobasi, dans ve clown alanlarında derslere katıldı. Paris’te ‘Les Singuliers’ grubunun ‘J’attends mes loukoums chez le kuaför’ adlı oyununda oynadı. Lecoq ekolünü takip eden okullardan İtalya’daki Scuola Helikos’tan mezun oldu. 2013’te Fransa’nın Niort kentinde düzenlenen Clown ve Sokak Sanatları Festivaline katıldı. Lüksemburg Uluslararası clown festivali ve Avignon Tiyatro Festivali Kadmos projesinden davet aldı. Birçok kurum ve okulda Clown ve Fiziksel Tiyatro eğitimi verdi, atölye çalışmaları yürüttü. Birçok özel ve ödenekli tiyatroda çocuk tiyatrosu yaptı. Tiyatro BeReZe’de ve Oyunbaz’da oyuncu ve yönetmenlik, İkincikat, Kumbaracı 50 ve Fiziksel Tiyatro Araştırmalarında yönetmenlik yaptı. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Tiyatro Medresesi’ nde beş yıldır atölye yürütücülüğü yaptı. Kurucularından olduğu Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nda çalışmalarına ve eğitim araştırmalarına devam etmekte, çeşitli üniversite ve kurumlarda oyunculuk dersleri vermekte, özel ve kurumsal tiyatrolar için proje bazlı atölyeler yürütmekte, oyunlar yönetmektedir. Güray Dinçol Clowns Wıthout Borders (Sınır Tanımayan Palyaçolar)’ın Türkiye etkinliklerinin yürütücüsüdür. 2018 – 2019 eğitim döneminde Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak yer almaktadır.

Bir Uzay Macerası; İki sene önce okuduğum kısacık bir masalla başladı bu yolculuk. Umberto Eco’nun “Üç Kozmonot” masalı. Masal, uzay hakkındaydı. Uzay ve insan hakkında. Bitmeyen hırsımız, birbirimize öfkemiz, farklılığa tahammülsüzlüğümüz ve tüm dünyanın dengesini bozan yıkıcılığımız hakkında. Kısacıktı. Heyecan ve ilham vericiydi. Paylaşılmalıydı, bu hikaye, anlatılmalıydı. Sonra Pelin Temur bu kısacık masaldan yola çıkıp koskaca bir ‘Yeni Dünya ‘ yarattı. Bir buçuk ay boyunca bibirinden yürekli ve çalışkan oyuncuların, harika bir tasarım ve sanat ekibinin,Kent Tiyatrosu’nun onlarca emekçisinin eli değdi bu dünyaya.

Hocamız Tülin Sağlam süreç boyunca hep destekti. Bir buçuk ay boyunca ‘Yeni Dünya’ Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu Ayşe Selen Deneme Sahnesi’nde doğdu, büyüdü. Hikaye anlatmayı seçtiysem bu oyunda ve kendi tiyatro yolumda Ayşe Selen ve yol arkadaşı Şehsuvar Aktaş’ın kurduğu Tiyatro Tem’in ilhamı, öncülüğü, yol göstericiliği, emeği pek çoktur. Ayşe Selen’in adını taşıyan bir salonda doğdu ‘Yeni Düğnya’. Ne Mutlu!

Bu oyunda Ayşe Abla’ya, Tiaytro Tem’e ithaf olsun. En büyük hikaye anlatıcılarına. Çocuklar heyecanla, umutla dinlesin… Güray Dinçol